Nelaimingų atsitikimų geležinkelio zonoje mažinimo modelis
Skaičiai | |
50 | etnografinio stebėjimo darbo valandos |
7 | išanalizuotos gerosios užsienio praktikos |
16 | tyrimo mėnesių |
Lietuva pirmauja pagal nelaimingų įvykių pavojingojoje geležinkelio zonoje skaičių. Dažniausia viso to priežastis - žmonės - nepaisantys taisyklių bei pervertinantys savo asmenines galimybes. Kiekvienas toks incidentas atsieina ypač brangiai tiek socialine, emocine tiek finansine prasme. Būtent todėl, atsakingos institucijos norėjo suprasti šią situaciją geriau ir kuo greičiau įgalinti pokyčiui reikalingus sprendimus.
Didžioji dalis mums pateiktos duomenų analizės buvo fragmentuota ir mažai susijusi su pagrindine problema. Iš tikrųjų, buvo panašu, jog pateikti skaičiai buvo paviršutiniški ir nepasiekė situacijai perprasti reikalingos esmės. Tam padaryti, pasitelkėme etnografijos metodo analizę, leidusią papildyti jau turimus duomenis. Duomenų kontekstualizacija čia buvo itin svarbi.
Lankantis aktualiose vietose, dokumentuojant atsitikimus bei kalbantis su žmonėmis, gyvenančiais netoliese, buvome aprūpinti giliais kokybiniais duomenimis. Tai nurodė kur toliau sėkmingai ieškoti sprendimų.
Norint rasti tinkamą sprendimą, atsakingoms institucijoms reikėjo tinkamai pasikalbėti su vietinėmis bendruomenėmis neformalioje aplinkoje, prilygstančioje kasdienėms juos supančioms situacijoms. Kad tai būtų įvykdyta sėkmingai, klausimus turėjo užduoti gerai žinomas bei pripažintas vietinių gyventojų žmogus. Viskas turėjo atsispirti į konteksto tinkamumą bei aktualumą, o ne į visą šalį liečiančias, tačiau niekieno lokaliai nereiškiančias socialinės reklamos kampanijas.
Pasitelkus etnografinius duomenis, mūsų komanda pateikė geriausius lokalizoutus komunikacijos sprendimus, apimančius visą šalį. Tai buvo pirmenybinės priemones, padėsiančios sumažinti incidentų skaičių. Visos jos sukasi aplink bendruomenių, vietinių apylinkių bei tikrų istorijų ašį.
Tapo akivaizdu, jog vietos, kuriose nuolat nutikdavo nelaimingi atsitikimai, buvo atsparios tam, kas nuolat vykdavo pagrindiniuose miestuose. Vietiniai žmones rimtai domėjosi bei klausėsi tik to, kas nutikdavo jiems / jų kaimynams. Piktnaudžiavimas alkoholiu buvo viena opiausių pagrindinių, daugelį nutikimų vienijančių priežasčių, kurios kilmę pagrindžia mūsų iškeltas teiginys:
Apklausose niekas neatskleidžia fakto, jog ji ar jis piktnaudžiauja alkoholiu.
Tačiau gilinantis į kultūrą, tai greitai tampa aišku. Būtent todėl formuojant istoriją aplink žmogų, kuris užėjo į maisto prekių parduotuvę dėl tokios pat priežasties kaip ir tu, kurio gyvenimas bei išvaizda panašūs į tavuosius, sukuria ryškų, sunkiai užmirštamą vaizdinį, kuris lemia atsargesnį elgesį.