Kūrybiška vietokūra: viešųjų erdvių įveiklinimas

Skaičiai
3 ištirtos apylinkės
32 išanalizuotos bendruomenės
5 projektai numatyti ateityje
Bendruomeninių daržų projektas

Šiuolaikinėje visuomenėje, pasižyminčioje neįtikėtinai greitu ritmu bei trumpais politiniais ciklais, viešame ir privačiame sektoriuose tapo įprasta priiminėti daug sprendimų per itin trumpą laiko tarpą. Deja, greičiau ir daugiau ne visada reiškia geriau.

Infrastruktūra tai ne naujų objektų kūrimas, o sprendimų priėmimas. Pastariesiems tinkamai priimti yra būtinas gilus kontekstų supratimas ir vietos bendruomenių ir suinteresuotųjų šalių įtraukimas.

Mūsų komanda prisijungė prie Vilniaus savivaldybės planavimo departamento su tikslu padėti identifikuoti, ko iš tikrųjų reikia sėkmingam bendruomenių įsitraukimui į viešųjų erdvių augimo veiklas. Sekančiame etape mūsų laukė praktinis įžvalgų pritaikymas tam tikruose, jau vykstančiuose projektuose. Apsiimtos užduotys buvo itin plataus spektro: simbolinis bei istorinis prasmės žemėlapių sudarymas, suinteresuotų dalyvių identifikacija, bendruomenių subūrimas, procesų fasilitavimas, analizės duomenų surinkimas, konfliktų transformacija bei įžvalgų pavertimas projektavimo užduotimis.

Pirmasis mūsų laukęs iššūkis buvo įtikinti savivaldybę paskirti reikiamą dalį laiko dialogui su bendruomenėmis. Įsitikinome, jog dabartinis bendruomenės narių nepasitenkinimas bei pyktis dėl vykdomų projektų kyla ne tik dėl to, jog nesuprantami žmonių poreikiai, bet ir dėl netinkamos komunikacijos formos. Planuotojams aktyviai įsijungus į procesą, jie savo akimis išvydo, kaip greitai iškilo sprendimai į problemas bei atitinkamai išaugo bendruomenės pasitenkinimo valdžios nutarimais rodiklis. Ir čia dar ne viskas. Taip pat žymiai sumažėjo projektams skirtos išlaidos, kadangi vietiniai gyventojai geriau suprato situaciją, kuri parodė, jog šiai pagerinti reikia ne tiek daug resursų, kiek iš pradžių galvota. Galų gale liko patenkinti visi: tiek savivaldybės nariai, tiek vietinių bendruomenių žmonės, radę apčiuopiamus bei greitai įgyvendinamus sprendimus, į prieš tai laikytas didelėmis problemas.

Nuo tada pradėjome dirbti su Senamiesčio bei miesto pakraščių projektais: vieni iš jų jau sėkmingai įvykdyti, kitus jau įpusėjome, o kiti dar tik prasideda. Nepaisant to, dėl sėkmingų šių projektų įvykdymo, infrastruktūros peizažas yra suvokiamas pastebimai geriau, o kartu su juo pozityviai kinta ir vykdoma komunikacija.